Evde Sağlık Hizmeti

Evde bakım ve sağlık hizmeti hasta ve yakınlarının bulunduğu ortamda ihtiyaç duydukları sağlık hizmetini sağlık kuruluşuna gitmeden karşılamak üzere planlanmış bir ekip sağlık hizmetidir.

Bu hizmetlerden genellikle yaşlılar, kronik hastalığı olup sürekli takip gerektiren hastalar, alzheimer, demans, parkinson felç hastaları gibi özel hasta grupları, ileri dönemdeki onkoloji hastaları, sürekli gözlem gerektiren yoğun bakım sonrası hastalar, ameliyat öncesi ve sonrasında özel bakıma ihtiyaç duyan hastalar yararlanmaktadır.

Aslında özet olarak kendi ortamında sağlık hizmetine ihtiyacı olan her tür hasta orta veya kısa süreli olarak bu hizmetten faydalanabilir.

Bu hizmet ameliyat veya tedavi öncesi ve sonrasında danışmanlık hizmeti, yerinde muayene, tetkik, tahlil ve tedavi, tıbbi bakım, fizyoterapi, psikolojik destek ve rehabilitasyon hizmetleri olarak özetlenebilir.

Özellikle yatağa bağımlı bireylerin, evden çıkmasının ve sağlık kuruluşuna ulaşmasının hasta ve yakınları tarafından büyük zorluk içerdiği, hastaların ve ameliyat sonrası hastalarının ev ortamında bu hizmeti alması hem hasta ve bakıcı yükü açısından hem de hastalığın iyileşme süreci açısından olumlu etkileri çok açıktır.