Evde Uyku Testi Hizmetleri

Evde uyku testi (Polisomnografi)  özellikle uyku sırasında horlayan, nefesi kısa sürelerle duran ve gündüz ise uykulu olarak gününü geçiren kişilerde Obstrüktif Uyku Apnesini araştırmak amacıyla kullanılan bir testtir. Bu test hastanede, Tıp merkezinde veya ev ortamında yapılabilmektedir.

Ev ortamında yapılabilen uyku testinde özellikle hastanın yatağını yadırgamasından kaynaklı sorunlar yaşanmamakta ve hasta uyumu açısından daha rahat bir çekim sağlanabilmektedir.

Bu test ile ayrıca huzursuz bacak sendromuna bağlı uyuma güçlüğü, uykuda bacak hareketlerine bağlı uyku sorunlarının da tespit edilmesini sağlayabilmektedir.

Evde yapılan uyku testi yapılmadan önce  evde bakım sağlık hizmeti yetkilisince uyku testinin yapılması ve detayları hakkında hastaya bilgi verilmekte, daha sonra hasta tarafından testin yapılması  kabul edilmesi halinde ise evde çekim yapacak uyku çekim ekibi hasta ve hasta yakınları ile iletişime geçerek testin hazırlığı ve yapılmasını sağlarlar. Uyku testi bir elektronörofizyolog veya uyku teknisyeni tarafından çekilir ve Uyku Hekimliği sertifikasına sahip bir Uzman hekimce değerlendirilir.